26 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Zafer KAPLANSOY > CHP'de heyecanlı süreç başlıyor
Zafer KAPLANSOY

CHP'de heyecanlı süreç başlıyor

04.08.2017 16:08 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zafer KAPLANSOY

CHP'de Sonucu belli olmayan kongreler

Kongre takvimi gereği Ekim ayında ilçe kongrelerini, Kasım ayında da il kongresini bitirmek zorunda olan CHP 'de, 26 Ağustos'ta delege seçimleri başlıyor. Askıya çıkan üye listelerine itirazın son günü 6 Ağustos Pazar gününden sonra alınan kararlar tüm ilçe başkanlarına tebliğ edilecek.

26 Ağustos tarihinde de tüm İzmir'de delege seçimleri başlayacak. İlçe başkanları ve il başkanını belirlemek için büyük öneme sahip delege seçimleri 24 Eylül Pazar günü son bulacak.

CHP İzmir'de tüm ilçelerde örgüt içersinde ciddi hareketlilik yaşanıyor. Bu kongreler 2019 seçimleri için önem arz ettiğinden şimdiye kadar hiç bir araya gelmeyenler veya geçen dönem karşı karşıya olan yapılar şimdiden ittifaklar yaparak delege seçimlerinden sonuç almak istiyorlar.

Delege seçimlerinde ilçelerde güçlü ve rahat olanlar aslında en sıkıntılı olanlar. Geçmiş dönemde kongrelerde yerel yönetimlerin kongrelere direk müdahale etmesiyle yerinden oynayan ve geleneklerin bozulduğu sonuçlar yaşanması bu seçimler için pusula oldu herkes delege olmak istiyor herkes söz sahibi olmak istiyor.

Geçen kongre sonuçlarını etkiyen etkenler nedeniyle delege seçimlerine kısa bir süre kala yoğun tempoda üye iknasına girişenler en çok karşılaştıkları istihdam konusu bu konuya kim çözüm bulursa seçimi o kazanır.

16 Nisan referandum kampanyası ve alınan sonuç arkasından Adalet yürüyüşüyle büyük kamuoyu desteği alan ve özgüven kazanan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu gelişmeleri yakından izliyor ve hiçbir kişi ve yapıya yakın durmuyor. Kılıçdaroğlu'nun bu tutumu İzmir siyasetinde Genel merkez eksenli siyaset yapanların elini zayıflatıyor. Ayrıca Kılıçdaroğlu İzmir'de referandumda alınan yüzde 68 sonucu başarısız görmesi 2014 seçimlerinde kaybedilen 8 ilçe konusundaki sorumluların hesap vermemesi ve en önemlisi 2019 yerel seçimlerinde mevcut Belediye Başkanlarından en az 6 değişikliğe gidilecek olması kongreleri etkileyecek ve beklenmedik sonuçlar yaşanacağını gösteriyor.

Değişik ilçelerde değişik mahallelerde görüştüğüm isimlerin bir çoğu seçimlerin çekişmeli geçeceğini ve kimsenin şimdiden rahat olmadığını dile getiriyorlar. Birçok ilçede Belediye İlçe uyumunu farklı yorumlayan üyeler geçen dönem bazı vaatler ve sözlerle aldatıldığını aynı senaryonun yaşanmayacağını belirterek sonucu belli olmayan kongreler yaşanacağını söylüyorlar.

 Her kafadan ses çıktığı ve değişik yorumların yapıldığı CHP'de önce delege seçimleri daha sonra ilçe kongresi sonuçları ne olacak göreceğiz, şimdiden doğmamış çocuğa don biçmek bize düşmez ama seçimlerin çetin ve heyecanlı geçeceğinin sinyallerini görüyoruz.

 SoruYORUM: İzmir için yeni projeleri hayata geçirmek için İzmir'den İstanbul'a kuzu kuzu giden arkadaşlardan kent için önemli projeler nelermiş öğrenmek isterim.

 SoruYORUM: Kongreler ve fuarlar kenti İzmir'de büyük işlere imza atan İZFAŞ'a ne zaman Genel Müdür atanacak merak ediyorum.

 SoruYORUM: İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent turizminin geliştirilmesi amacıyla başlattığı ve desteklediği tanıtım çalışmalarını anlatan ünlü isimlerin düşüncelerine yer verilen Türkiye'nin dört bir yanında "İzmir rüzgarı" estiriyor. "İzmir'e Doyamazsın" kampanyasıyla eşzamanlı olarak yürütülen "İşte bu yüzden İzmir" başlıklı kampanya, ne kadar başarılı oldu merak ediyorum.


Etiketler : sdf
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.