folkartt
17 Ekim 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > Genç Tasarımcılar Doğaltaşa can verdi
Genç Tasarımcılar  Doğaltaşa can verdi

Genç Tasarımcılar Doğaltaşa can verdi

07.02.2018 16:47 12 14 16 18 yazdır
Bu yıl 24’üncü kez düzenlenecek MARBLE- Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Genç Yaratıcı Fikirler Platformu; genç tasarımcılar ile sektörün yenilikçi firmalarını bir araya getirdi.

Genç Tasarımcılar

Doğaltaşa can verdi

Bu yıl 24’üncü kez düzenlenecek MARBLE-  Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Genç Yaratıcı Fikirler Platformu; genç tasarımcılar ile sektörün yenilikçi firmalarını bir araya getirdi.Platforma destek veren 11 firmanınüreteceği 22 tasarım,fuarizmir’desergilenecek.Doğaltaş projelerindenen iyi üçüödüllendirilecek.

Doğal taş sektöründe dünyanın en önemli buluşmalarından biri olan MARBLE – Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, 28-31 Mart 2018 tarihlerinde dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda sektör profesyonelini Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar merkezi fuarizmir’de ağırlayacak.

39 tasarım geldi

Fuar kapsamında bu yıl ilk kez ‘değişik’ temasıyla gerçekleştirilen “Genç Yaratıcı Fikirler Platformu”üniversitelerin tasarım ilemimarlık bölümü öğrencilerini ve yeni mezunlarını, sektörün önde gelen firmaları ile bir araya getirdi.  Platforma son katılım 23 Ocak tarihinde sona erdi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Yaşar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Işık Üniversitesi gibi üniversitelerin genç tasarımcılarından 39 tasarım başvurdu.

Kaloriferden yatağa

Genç tasarımcılar, doğal taş kullanarak hayatın her alanında kullanılabilecek tasarımlarla yeteneklerini sergiledi. Başvurular arasındamermerden kalorifer peteği, yatak, alttan ısıtmalı köpek kulübesi, gazete – dergilik,  mama kabı, sabunluk, yemek servis seti, şehir mobilyaları, sehpa, aydınlatmalı yüzey karosu, nemlendirme ünitesi, hatıra taşı, kapı kolu, yemek masası, ısıtmalı mermer ve servis tabağı, kupa, puro küllüğü, kalemlik, aydınlatmalı bitki yetiştirme ünitesi, kapı tutacağı, tuzluk – karabiberlik, dekoratif bölücü, satranç seti gibi tasarımlar yer aldı.

22 tasarım üretilecek

İlk aşamada 24 Ocak Çarşamba günü; İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Muhasip Üye Sezai Alkan, M+D Mimarlık Kurucu ortağı, Mimar Metin Kılıç, Nesne Endüstriyel ve Mekanik TasarımÖzlem Perşembe, Su MarbleDoğaltaş Genel MüdürüBanu BekişoğluCelkan, Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm BaşkanıDoç Dr. Mine Ovacık, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım FakültesiEndüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Can Özcan, ETMK İzmir Şubesi BaşkanıÖğr. Gör. Dr. Elif Kocabıyık Savasta’nın yer aldığı jüri, fuarizmir’de gerçekleşen jüri toplantısında 39 olan tasarım sayısını 26’ya indirdi. 26 Ocak Cuma günü ise, tasarımcılarla platforma destek veren İstanbul’dan Silkar / Akdo ve Granitaş, Afyon’dan Natur Stone ve Türeks, Ankara’dan Peyar, Bursa’dan Limra Mermer, Denizli’den Tümaş Mermer ve Kömürcüoğlu ile İzmir’den Taşpınar Granit,Alimoğlu Mermer,İzko Mermerfirmaları bir araya geldi. Genç tasarımcılar, doğaltaşa şekil vererek tasarladıkları projelerini firma sahipleri ile yetkililerine sundu. Sunumlar sonrasında 11 firma, 26 tasarım arasından 22 tasarımı seçerek üretmeye karar verdi.

En iyi 3 proje seçilecek

Firmalar tarafından üretilecek 22 tasarım, 28 – 31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 24. MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda sergilenecek. Üretilen tüm tasarımların sahiplerine “Marble Değişik Tasarım Ödülü” olarak özel tasarım plaketi verilecek. Jüri değerlendirmesi sonucunda seçilecek en iyi 3 projeye 5 bin lira para ödülü ve “Marble En Değişik Tasarım Ödülü” olarak özel tasarım plaketi verecek. Ayrıcaen fazla 2 proje,firma ve tasarımcının üretim sürecine yansıyan iyi iş birlikleri için de ödüllendirilecek. “Marble İşbirliği Tasarım Ödülü” tasarım plaketi verilecek.

Yenilikçi ve Özgün Tasarım

Sektörü yeni tasarımlar ile güçlendirecek platform, uluslararası pazarlarda yenilik yaratabilecek özgün tasarımları da teşvik edecek. Sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine katkıda bulunacak etkinlik, sektörün rekabet gücünü artırırken doğal taş ve mermer kullanımının özendirilmesini ve artırılmasını sağlayacak. Tasarımlar, Türk ihraç ürünleri arasında önemli yeri olan doğal taşlardan oluşacak.

Hangi projeler üretilecek?

Dilara Akkaya- Emre Kıvrak’ınİçimgah adlı tasarımıPeyar,

Gülce Gümüşdere’ninOla&Çizgi adlı tasarımıPeyar,

Murat Yavuz Özbek’in Organizer adlı tasarımıPeyar,

Ümit Çağlar’ın İbeam adlı tasarımı İZKO Marble,

Nimet Dilaver’in Smyrna adlı tasarımı İZKO Marble,

Berke İnce’nin Mermerdiven adlı tasarımıTümaş,

Samed Tümer’in Aura adlı tasarımıTümaş,

Orçun Umut Kumova’nınCalient adlı tasarımıGranitaş,

Merve Varol Can’ın Doğal Taşın Yıldızı adlı tasarımıGranitaş

Fatma Betül Dokucu’nun Koza adlı tasarımıTüreks,

Yılmaz Arda Aksaç’ın Lava adlı tasarımı Taşpınar Mermer,

İsmail Güneş Ötken’in Hatıra Taşı adlı tasarımı Taşpınar Mermer,

Emre Oğuz Tatar’ın Kunt adlı tasarımı Taşpınar Mermer,

Başak Yunatçı’nın Motif Sepha adlı tasarımıLimra,

Gizem Karataş’ın U-bench adlı tasarımıLimra,

Mert Taş’ınYin-Yang adlı tasarımıSilkar,

Nimet Dilaver’in Moon adlı tasarımıNatur Stone,

Çağla Çağlar’ın Hür adlı tasarımıNatur Stone,

Başak Yunatçı’nınBabli Mama Kaba adlı tasarımı Natur Stone,

Göksu Yılmaz’ın Ferhat ile Şirin adlı tasarımı Kömürcüoğlu,

Burçin Şahin’in Cave adlı tasarımıAlimoğlu,

Oğuz Boz’un Alaf adlı tasarımıAlimoğlu tarafından üretilecek.

Daha da büyüyecek

Birbirinden görkemli stantları, son teknoloji iş makineleri, tonlarca ağırlıktaki dev mermer blokları ve sıra dışı mermerleriyle MARBLE’da, 2017 yılında 30 ülke ve 48 ilden gelen katılımcılar yer aldı. Fuar, yabancı katılımcı sayısını 193’ten 213’e çıkarırken,toplam bin 109 katılımcı stant açtı. Yerli ziyaretçilerle birlikte 104 ülkeden 50 bin 218 ziyaretçinin geldiği MARBLE’ın bu yıl daha da büyümesi hedefleniyor.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri