21 Temmuz 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Genel kurul TBMM'ye taşındı.

Genel kurul TBMM'ye taşındı.

08.12.2017 17:22 12 14 16 18 yazdır
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Antalya milletvekili Çetin Osman Budak, Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yanıtlamas istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.
Genel kurul TBMM'ye taşındı.

Turizmgazetesi.com haberine göre kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin yapılmayan genel kurulu TBMM'ye taşındı.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı, Antalya milletvekili  Çetin Osman Budak, Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yanıtlamas istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

 Kurtulmuş önerge ile ilgili  yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi :

 "Türk turizminin kriz sürecinden geçtiği bir dönemde, Türkiye'nin huzurlu ve güvenli bir ülke olduğunu dünyaya anlatması gereken TÜRSAB'ın, genel kurulunun 'güvenlik sağlanamayacağı' gibi bir gerekçeyle ertelenmesi, Türk turizmine yeni bir darbedir." 

Budak, TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulu'nun; TÜRSAB Yönetim Kurulu'nun; "ortamın gerginleştiği", "salonda kaos yaşanacağı" gibi gerekçelerle aldığı erteleme kararı üzerine yapılamadığını kaydetti. Söz konusu kararın, itirazlarla Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu ardından İstanbul İl Seçim Kurulu'na taşındığını kaydeden Budak, "Ancak sonuç değişmemiş ve Türk turizminin önemli kurumlarından TÜRSAB'ın genel kurulu, demokratik koşullar içinde gerçekleştirilememiştir. Kuruma 1 Aralık'ta  kayyum ataması yapılmasına karşın, kayyumların da göreve başlamadığı bildirilmektedir. TÜRSAB'ın iştiraki olan şirketlerde de ciddi zararların oluştuğu ifade edilmektedir" dedi.

 Erteleme gerekçesi geçersiz

 TÜRSAB Genel Kurulu'nun "gerginliğin artması", "salonda kaos yaşanacağı" gibi gerekçelerle ertelenmesi ile ilgili Bakanlığınız bir incelmesi olup olmadığı konusunda bilgi isteyen Budak,  "TÜRSAB salon güvenliği ile ilgili Hükümetinizden talepte bulunmuş mudur? Ne yanıt verilmiştir? Hükümetiniz, TÜRSAB Genel Kurulu için güvenliği neden sağlayamamıştır? TÜRSAB Yönetim Kurulu'nun genel kurulu erteleme yetkisi bulunmakta mıdır? Bakanlığınız böyle bir karar alınmasına neden seyirci kalmıştır? Genel kurulun gerçekleştirilmesi neden sağlanmamıştır?" diye sordu. Budak şöyle devam etti:

 

Kayyum neden atanmıyor

Genel Kurul'un yapılamamasının ardından TÜRSAB'a kayyum ataması hangi tarihte yapılmıştır? 

 Atama yapıldığı halde kayyumların görevi devir almadığı doğru mudur? 

 Kayyum atanmamış ise gerekçesi nedir? 

 Yetkileri sonlanmış yönetim kurulunun görevde kalmasına neden izin verilmektedir? 

 TÜRSAB'ı genel kurulun yapılacağı tarihe kadar, yetkileri sonlanmış yönetim kurulu mu yönetecektir?

 TÜRSAB'a iştiraki olan kaç şirket bulunmaktadır? 

 Bu şirketlerin yöneticileri kimlerdir? 

 Bu şirketlerin son 3 yıldaki kar-zarar durumu nedir?

 TÜRSAB'ın şirketlerden ne kadar alacağı vardır?

Şirketlerin faaliyetleri nedeniyle 250 Milyon TL düzeyinde bir zarar oluştuğu doğru mudur? 

 Genel Kurul'un ertelenmesiyle şirket zararlarının bağlantısı olduğuna iliştin iddiaların incelenmesi sağlanacak mıdır?

 Bakanlık ne yapıyor

 -Bakanlığınızın, TÜRSAB yönetimi için bir isim önerdiği ve o isim üzerinde uzlaşılmasını istediği doğru mudur? 

 İsim önerisine neden ihtiyaç duyulmuştur? 

 Bu yöntem demokratik geleneklere uygun mudur?

 TÜRSAB gibi köklü bir kurumun kendi yöneticilerini seçemez duruma düşürülmesi tablosuna son verilecek midir?

Türk turizminin kriz sürecinden geçtiği bir dönemde, Türkiye'nin huzurlu ve güvenli bir ülke olduğunu dünyaya anlatması gereken TÜRSAB'ın, genel kurulunun "güvenlik sağlanamayacağı" gibi bir gerekçeyle ertelenmesi, Türk turizmine yeni bir darbe değil midir? 

 Köklü bir turizm örgütünün güvenlik gerekçesiyle demokratik hakkını kullanamadığı bir Türkiye tablosunun doğmasında Bakanlığınızın da payı olduğuna göre; istifa yoluna gidecek misiniz?


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri