21 Temmuz 2018 Cumartesi
Anasayfa > YEREL YÖNETİMLER > İlklerden birini yapacağımız için mutluyuz

İlklerden birini yapacağımız için mutluyuz

13.04.2018 08:25 12 14 16 18 yazdır
Gelişen teknolojinin sağladığı avantajları kullanarak vatandaşlara en iyi şekilde hizmet etmeyi amaçlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilkleri arasında yer alacak olan yeni bir çalışmaya daha imza attı.
İlklerden birini yapacağımız için mutluyuz

Büyükşehir Manisa’yı 3. Boyuta Taşıyor

Gelişen teknolojinin sağladığı avantajları kullanarak vatandaşlara en iyi şekilde hizmet etmeyi amaçlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilkleri arasında yer alacak olan yeni bir çalışmaya daha imza attı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı 3D Drone uygulamasının startını verdi. Buna göre Drone ile çekilen görüntüler 3 boyutlu hale getirilerek Coğrafi Bilgi Sistemine işlenecek; vatandaşlara 3D formatında ada, parsel ve adres sorgulama imkânı sunulacak.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, dünyaca ünlü arama motorunun Avrupa’da birçok şehirde uyguladığı 3 boyutlu görüntü sunma imkânını, kendi bünyesindeki personeliyle yaptığı çalışma ile Manisalılara sunuyor. Çalışma hakkında bilgi veren Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Metin Memiş, “Uygulamanın ana esasını drone ile çekilen görüntülerin 3 boyutla hale getirilmesi oluşturmaktadır. Hedefimiz, Manisa il sınırları içerisinde ilçe, belde ve mahalle merkezlerinin 3 boyutlu görüntülerini elde edip vatandaşlarımıza kent rehberi vasıtasıyla sunmaktır. Ülkemizde bu denli büyük bir uygulamanın ilklerden birini yapacağımız için mutluyuz. Google, dünya genelinde birçok şehirde buna benzer bir uygulama geliştirdi ve yayınladı. Bizim yaptığımız projenin de aynı kalitede olduğunu düşünüyor ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.
3D Ada, Parsel ve Adres Sorgulanabilecek
Çalışmaların neticelenmesi sonucunda vatandaşların faydalanabileceği imkanlardan da bahseden Manisa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Metin Memiş, “Tüm bu çalışmalar bittikten sonra kent rehberimizi 3d formatına dönüştürüp üzerinde ada ve parsel ayrıca adres sorgulamalarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bir diğer hedefimizde Büyükşehir bünyesinde bulunan daire başkanlıklarına oluşturacakları projelerde orto foto görüntü elde etmek, koordinatlı avi görüntü çekmek, oluşturulan tüm bu projeleri 3d altlıkta sunabilmektir” dedi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün, Manisalı vatandaşlarımız için teknolojinin imkânlarının kullanılması ve işlemlerin etkin ve verimli hale getirilmesi için talimat verdiğini belirten Memiş, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü sözlerine ekledi.  

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri