folkartt
17 Ekim 2018 Çarşamba
Zafer KAPLANSOY

Kum Saati

26.12.2017 16:39 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zafer KAPLANSOY
Kafalar karışık

2017 'nin ikinci yarısı siyasi partilerde parti içi yarış yılı olarak geçti. AK Parti İlçe delegelerini seçti. Kongreyi bekliyor. CHP Delege seçimleri ile ilçe kongrelerini tamamladı sıra İl Kongresinde. CHP İzmir'de 10 gün sonra gerçekleştirilecek kongre öncesi İl Başkanlığına aday çıkmadı, çıkarılmadı kongre öncesi değişik platformlarda Aziz Kocaoğlu ilçe Başkanları, milletvekilleri ve Belediye Başkanları ile toplantılar düzenleyerek görüş alışverişinde bulunuyorlar sonuç yok. En üzücü olanı Partinin en üst organı MYK üyesi Büyükşehir Belediye Başkanının ayağına gitmesi görüş belirtmesi. Siyasette özellikle CHP'de  "ihtimalleri" ve "şansı" gözden uzak tutmamak lazım.

 "İl Başkanı Kim olur?" derseniz herkes olabilir. Roosveelt bir sözü var Bir oy tüfeğe benzer, işlevselliği kullanıcının karakterine bağlıdır. İl Kongresinde oy kullanacak delege oyunun ne kadar işlevsel olduğunu ya da ne kadar önemli olduğunu bugünkü ortamda kavrayamıyor. 

Ayrıca suyun kaynama derecesi olduğu gibi siyasetinde kaynama derecesi var. Bugünler de CHP tabanı kaynıyor. İl Kongresine sayılı günler kala örgütün kafası karıştırılıyor. Belli çevreler veya ekipler hergün olmayacak aday isimlerini kamuoyu ile paylaşarak adayları tartıştırıp son anda kafası karışık delegeye izledikleri siyasi taktikle istedikleri adayı tercih etmeleri sağlanacak. Bu anlayışla Roosvelt'in dediği gibi delegenin oyu karakterine göre değil partiyi dizayn etmek isteyenlerin karakterlerine göre değerlendirilmesi sağlanacak.  

 2018 kongreleri ve Kurultayları ülke ve siyasi partiler için hayati önem taşıyor. AK Parti mevcut gücünü ve hükümet yetkisini korumak ve sürdürmek için Ana Muhalefet ve diğer siyasi partiler varlıklarını sürdürmek ya da parlamenter sistemi tekrar geri getirmek için 2019 seçimleri hayati önem taşımakta. Seçmen tercih ettiği siyasi partinin istekleri doğrultusunda çaba sarf ederken Yerel siyasetçiler özellikle CHP içersinde kendi varlıklarını sürdürme peşindeler. Kimi dinlerseniz 2019 ruhu ve vurgusu yapıyor, ama kongrelerde listede ben yoksam sende olma anlayışını savunuyor. Fırtına öncesi sessizlik yaşanan siyasi arenada aslında vatan millet Sakarya diyenler 2019 seçimlerinde kendi varlıklarını sürdürme ve var olma savaşı veriyor.

 

Etiketler : zk
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.