20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Zafer KAPLANSOY > Kurtuluş ve kuruluş İzmir ve CHP
Zafer KAPLANSOY

Kurtuluş ve kuruluş İzmir ve CHP

08.09.2018 09:57 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zafer KAPLANSOY

Kurtuluş ve kurtuluş

İzmir ve CHP

Kurtuluş ve Kuruluş günü, 9 Eylül 1922 İzmir’in Yunan kuvvetlerinden alındığı, 9 Eylül 1923 Cumhuriyet Halk Partisinin kurulduğu tarihtir. Partinin kuruluş 9 Eylül olarak belirlenmesi tesadüf değildir.

Kurulduğu tarihte Halk Fırkası adıyla açılan ve 1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi adını alan Cumhuriyetin ilânının arifesinde, 11.09.1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Genel Başkanlığında siyasal hayatımızda yerini almıştır.

***

Evet

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyetin bir parçası ve Ülkenin kuruluşuna tanıklık etmiş ve kuruluşunu gerçekleştirmiş partidir.

Bugün Cumhuriyete tanıklık eden Parti Mustafa Kemal’in yolunda bazı eksiklikler ve yanlışlıklar yapsada siyasi hayatımızın önemli bir parçasıdır. İzmir’in kurtuluşu’nun 96 yılını Cumhuriyet Halk Partisi’nin 95 yılını kutlarken kentte Cumhuriyetin iktisadi gelişimine öncülük eden İzmir Enternasyonal Fuarı 87.nci kez kapılarını açtı. Cumhuriyet Halk Partisi İEF açılışında Genel Başkan Yardımcısı ve İl Yöneticileri tarafından temsil edilirken İktidar partisinin son Başbakan ve Bakanlarla çıkartma yapması ayrıca Cumhuriyetin ve İzmir’ın doğum günü sayılan 9 Eylül günü İzmir Milletvekili ve CHP Genel Başkanın kuruluş etkinliklerini İzmir’de değilde Ankara’da yapması ve kendisini temsil eden İl Başkanının kentteki kutlamalara katılmaması Kurtuluşun önemine gölge düşürmektedir.

***

 İzmir Cumhuriyetin ve ülkenin aydınlık kentidir. İzmir her zaman özgürlüklere, demokrasiye ve Cumhuriyetine bağlı kenttir. İzmir yok sayılamaz İzmir göz ardı edilemez İzmirli Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Genel Merkez yönetimini İzmir’de ağırlamak isterdi ve Kurtuluşunu ve destek verdiği partinin Kuruluşunu İzmir’de kutlamasını beklerdi.

DAVET: Büyük önder Muzaffer Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün kente geldiği 10 Eylül Pazartesi  Saat:11’de APİKAM’da ( Ahmet Piriştina Kent Müzesinde) Kurtuluş sergisine tüm Yurttaşlar davetlidir.

Etiketler : bzk
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.