26 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Zafer KAPLANSOY > Kurultay ve 2019 hesapları
Zafer KAPLANSOY

Kurultay ve 2019 hesapları

23.01.2018 16:24 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zafer KAPLANSOY

Genel Merkez dinlemede

Cumhuriyet Halk Partisinde önümüzdeki hafta yapılacak 36. Olağan Kurultay öncesi Ankara hareketlendi. Kongrelerde göreve gelen İl Başkanları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek önümüzdeki süreçte parti üst yönetimi için isimler öneriyor. İl Başkanlıklarından gelen talepleri büyük titizlilikle dinleyen ve not alan Kılıçdaroğlu Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) büyük değişiklik yapması bekleniyor. Tüm Milletvekillerinin PM girmek için çaba gösterdiği gelen haberler arasında.

Genel Merkez kulislerine göre Kılıçdaroğlu Parti Meclisi için öncelikle örgütlerin talebini önemsediği milletvekilleri için % 15 kontenjan kullanacağı özellikle PM giren isimlerin Yerel Seçimlerde aday yapılmayacağının değerlendirildiği belirtiliyor.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu üç kongre sürecinde İzmir genelinde belli yapıya yakın isimlerin parti üst kademesinde yer alması ve partinin yeteri kadar CHP’ye oy veren seçmen kitlesine ulaşmaması ve 2014 yerel de kaybedilen 8 ilçenin tekrar kazanılması ve mevcutların korunması için PM dengeleri gözetleyeceği vurgulanıyor.

 Kılıçdaroğlu İzmir özelinde ciddi durduğu ve son siyasi gelişmelerle partinin seçim sürecinde sürpriz yaşamaması için özel önlemler alacağı konuşuluyor. Özellikle İyi Parti’nin İzmir’de CHP’ye oy veren sağ seçmen üzerinde ne kadar etkili olacağının kestirilememesi kongre süreçlerinde parti tabanının ciddi ayrışma yaşamasının sandığa nasıl yansıyacağı konusunda yaşanan terettütler CHP genel merkezini meşkul eden detaylar arasında

Ayrıca İl Başkanı Deniz Yücel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun PM için kamuoyunda konuşulan isimlerin tabana değil kendilerine yakın isimler olmasının yarattığı rahatsızlık Genel merkeze telefon trafiğini artmasıyla sıkıntının boyutunun görüldüğü gibi olmadığını kendisine verilen bilgiler doğrultusunda değerlendirildiği ifade ediliyor.

 2019 yılında ülkenin geleceğine yönelik üç seçim öncesi CHP içersindeki çatlak büyümemesi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Kurultay’da denge isimlere yer vereceği parti dışından bazı iş dünyası, Esnaf teşkilatı sendikalardan görüş alarak değerlendirmesini yapacağı ve ayrıca İzmir’de genç bir il Başkanı seçilmesinden memnunluk duyduğu dile getiriliyor. 

Etiketler : zrf
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.