20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EKONOMİ > LPG’Lİ ARAÇLAR BENZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR

LPG’Lİ ARAÇLAR BENZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR

07.07.2018 13:26 12 14 16 18 yazdır
Kirliliğin havaya karışan kükürt dioksit, ağır metaller gibi etkenlerle gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, havayı en çok dizel ve benzinli araçların kirlettiğini vurguluyor
LPG’Lİ ARAÇLAR BENZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR

ÇİÇEK; HAVAYI EN ÇOK

Dizel ve benzinli  araçlar kirletiyor

Kirliliğin havaya karışan kükürt dioksit, ağır metaller gibi etkenlerle gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, havayı en çok dizel ve benzinli araçların kirlettiğini vurguluyor ve LPG, doğalgaz gibi alternatif yakıtlarla çalışan araçların teşvik edilmesini tavsiye ediyor.

BRC Ege Bölge Müdürlüğü 2A İzmir Autogas Genel Müdürü Erkan Çiçek, son teknolojik gelişmelerle LPG’li araçların artık benzinli araçlardan daha güvenilir olduğunu belirterek, “Maalesef ülkemizde temiz yakıt kullanan doğalgazlı ya da LPG’li araç sahiplerine bazı engeller çıkarılıyor. Bütün dünyada çevreci yakıtlar teşvik ediliyor. Ülkemizde de aynı şekilde bu teşviklerin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Özellikle LPG’li araç tercih eden vatandaşlarımızın kapalı otoparklara girememe sorunları var. Motorlu taşıtlar vergisinde indirim bekliyorlar. Otoyollarda ve köprü geçişlerinde indirim bekliyorlar. En azından bu tip basit teşviklerle LPG’li doğalgazlı araçların kullanımının teşvik edilebileceğini düşünüyoruz.”dedi.

LPG’Lİ ARAÇLAR BENZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR

Çiçek, “120 kat daha fazla partikül salınımı ile havayı en çok ağır vasıta dizel araçlar kirletiyor. Çift yakıtlı sistemle birlikte bu araçların da doğalgaz dönüşümleri mümkün. Ayrıca temiz hava için olmazsa olmaz yöntem CNG’li araçların hayata geçirilmesidir. Yeni teknolojiler sayesinde artık benzinli araçlardan farksız olarak otomobil firmalarının verdiği garantilerle güvenli, ekonomik ve performansı öne çıkaran sistemler mevcuttur. Önemli olan halkımızın yaygın, tanınmış ve güvenilir markaları tercih etmesidir. Ayrıca periyodik bakımlarını zamanında yaptırılması gerekiyor. Oto gaz dönüşüm sistemlerinde güvenlik konusunda bütün endişeleri giderecek tedbirler alınmaktadır ve en az benzinli araçlar kadar güvenlidir.

TEMİZ BİR ÇEVRE VE HAVA İÇİN LPG TERCİH EDİN

Halkımız gönül rahatlığıyla LPG’li ve doğalgazlı araçları tercih edebilir. Bu sayede de çevremizi ve havayı daha temiz hale getirme şansı yakalamış olacağız” LPG’li araçların daha avantajlı olduğunu dile getiren Çiçek, “LPG tercih edildiği takdirde hem bireysel hem de ülke olarak ekonomimize de katkı yapmış olacağız. Çünkü nerdeyse yüzde 50 oranında cebimizden az para çıkmış oluyor. Aynı zamanda Türkiye’de 10 binden fazla LPG istasyonu var. Ülkenin neresine gidersiniz gidin gönül rahatlığı ile her yerden yakıtınızı temin edebilirsiniz. Aynı zamanda LPG’li araçlar diğer araçlardan %22 daha az karbondioksit ve çok daha az Azot Oksit çıkartıyor. Ayrıca LPG’ li araçlarda dizel araçlara göre 120 kat daha az partikül salınımı var.  Gelecekte de yaşanılabilir bir çevre için LPG’ nin daha çok teşvik edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri