folkartt
17 Ekim 2018 Çarşamba
Anasayfa > YEREL YÖNETİMLER > Seramik eserler büyük ilgi görüyor
Seramik eserler büyük ilgi görüyor

Seramik eserler büyük ilgi görüyor

28.05.2018 16:18 12 14 16 18 yazdır
Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, 28 seramik sanatçısının eserlerinden oluşan Effecta Ex Minoa Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.
Seramik eserler büyük ilgi görüyor

Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, 28 seramik sanatçısının eserlerinden oluşan Effecta Ex Minoa Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. Girit Adası’nın 4000 yıllık Minos Uygarlığı’ndan esinlenilerek oluşturulan seramik eserlerin yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

İzmir’in tarihini 8 bin 500 yıla dayandıran buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nün yanında Bornova Belediyesi tarafından kente kazandırılan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. 28 seramik sanatçısının eserlerinden oluşan Effecta Ex Minoa Seramik Sergisi’nin açılışına sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Girit Adası’nın 4000 yıllık Minos Uygarlığı’ndan esinlenilerek oluşturulan ve ‘Minos’tan esintiler’ anlamına gelen Effecta Ex Minoa Seramik Sergisi bir ay boyunca görülebilecek.

Açılışta Nu Seramik Atölyesi adına bir konuşma yapan İpek Atay, Minos Uygarlığı’nın tabiatı sanata yansıtan bir dönemi ortaya koyduğunu belirterek, “Minos Uygarlığı’ndan izler taşıyan eserlerimizin Yeşilova Ziyaretçi Merkezi’nde sergilenmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Zafer Derin de “Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi tematik sergilere ağırlık veren bir konuma geldi. Bu serginin burada açılmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bornova Belediyeğ Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar da, Yeşilova Höyüğü’nün İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihini ön plana çıkaran ve gün geçtikçe önemini arttıran bir müze haline geldiğini belirterek, “2017 yılında 25 bin ziyaretçimiz oldu. Bundan sonra da bu sayı artacak” diye konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri