folkartt
17 Ekim 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Zafer KAPLANSOY > Zafer KAPLANSOY'un Kaleminden
Zafer KAPLANSOY

Zafer KAPLANSOY'un Kaleminden

24.06.2017 09:14 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zafer KAPLANSOY

2.Gürsel'in İzmir Aşkı

Türkiye'de uzun süredir gerilen siyasi ortam gösteriyor ki yazın sadece havalar ısınmayacak aynı zamanda siyaset te ısınacak Tüm siyasi partiler şimdiden 2019 hesabı yaparken CHP'de 2019 hesapları daha sert ve sıcak geçeceğinin işaretleri veriliyor.

2014 Yerel Seçimlerinde Genel Merkez Aziz Kocaoğlu ve ekibinin isteği doğrultusunda Belediye Başkanlıkları ve meclis üyeliklerini belirlemeyi tercih ederken aday belirleme de fazla zorlanmadı. Seçim sonuçları 8 ilçenin kaybedilmesiyle kazın ayağı ekibin söylediği gibi olmadığını gördü ekibe hem hesap soramadı ekipte hesap vermedi.  Önümüzdeki süreçte 2014'den kalan hesabı kim nasıl ödeyecek yaşayarak göreceğiz.

Referandum da yüzde 49'luk başarıda büyük pay sahibi olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşü başlatması ve kamuoyunda büyük destek ve yankı bulması iktidar da rahatsızlık yaratırken parti içinde Kılıçdaroğlu'nun güçlenmesi Genel merkeze yakın duruş sergilemek isteyenlerin sayısını her geçen gün artırıyor.

İzmir siyaseti her zaman ülke siyasetinin önünde olmuştur, bugün İzmiri alan Genel merkez üzerinde ciddi güç kazanır. Gündem de İzmir'le bağı olmayan fakat İzmir üzerinde siyaset yapmak ve mutlak söz sahibi olmak isteyen isimler kent siyasetinde ciddi ciddi konuşuluyor.

Bugün İzmir'de gözle görülür ve etkin olmak isteyen isimlerin başında PM üyesi Tunceli Milletvekili Gürsel Erol'un çalışma yaptığını söyleyebiliriz. Erol ısrarla ve her platformda ben bir dahaki dönem Milletvekili olmayacağım derken siyaset yapacağını ifade ediyor. Evet Erol vekil olmayacağım derken Belediye Başkanı da olmayacağım demiyor, siyaset yapacağım diyor. Sosyal medya veya yerel medya üzerinden arada bir İzmir siyaseti özellikle Büyükşehir üzerinden ince ince mesajlar veriyor. Ben buradayım diyor.

 İzmir'de etkin olmasına rahmet gücünü daha da artırmak isteyen ikinci isim Gürsel Tekin, Tekin şimdiden CHP İzmir örgütü içinde önemli isimlerle birlikte yol yürümek için mesaj yolluyor, birlikte olmak istediğini dile getiriyor İzmir'e hakim olmak istiyor. 2019 öncesi İzmir'de bugün kü gündem iki Gürsel'in İzmir sevgisi, İzmir Aşkı gözle görülüyor.

 İki Gürsel çalışırken İzmir ne yapıyor şimdilik gözlemliyor, yorumluyor sadece konuşuyor. İzmir kongreleri bekliyor. Kimileri 2014 hesabını sormak kimileri 2019 var olmak için sessiz ve derinden çalışıyor.  İzmir'in mutlak hakimi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu her geçen gün güç kaybediyor, önce kendisine yakın ekip içersindeki bazı isimler 2015 Genel Seçimleri ön seçiminde parti örgütü tarafından tasfiye edilirken, İl Kongresinde yüreğini gövdesini ortaya koyduğu destek verdiği Alaattin Yüksel'e 5 oyla seçim kazandırmasına rağmen kazanırken, kaybetti. Alaatin Yüksel görev süresini tamamlamadan ben yokum diyerek kenara çekilmesi ekip içersinde sıkıntı olduğunu gösterdi. Şimdi tekrar söz sahibi ve belirleyici olmak için Aziz bey ve Alaattin Yüksel önce Özgür Özel üzerinden tekrar güç kazanıp Genel merkez hakimiyeti sağlamayı hedeflerken Özgür Özel'in ben yokum çıkışıyla arayışa girdiler. Ekip,  Genel Başkanın her geçen gün güçlenmesiyle güç kaybediyor.

 Ayrıca İzmir'de sessiz ve derinden giden Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır'ın  başını çektiği farklı bir yapının çalışması tabanda daha fazla destek ve ilgi görüyor. Kamil bey polemiklere ne kadar girmek istemese de bu tartışmaların içinde yer alıyor. Her geçen gün destek ve ilginin artığı bu yapıya kendini görmek isteyen partinin tabanı bu çalışmanın içinde olmak istiyor kongre süreci oluşacak kadrolar gelişen yapıyı nasıl etkiler göreceğiz.

 Kısaca İzmir'de 4 değişik yapı oluşacağı ve bu yapıların asıl hedefinin Saray olduğu görülüyor. Saray siyaseti ülke gündemini meşgul ederken İzmir'deki gündem de saray.  İzmir'de parti tabanı ya iki Gürsel'den birine destek verecek, ya yeni yeniden diyerek kendisine yakın yapılara destek verecek, yada Aziz beyle devam diyecek. Son söz  üyenin,  son karar delegenin bekleyip göreceğiz.

İzmir'de sadece havalar ısınmayacak aynı zamanda siyasette ısınacak ve ortalığı kasıp kavuracak.

Etiketler : zk
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.